РОДОЛЮБИЕ

КРАСОТАТА И ДОСТОЙНСТВОТО НА БЪЛГАРИЯ

УГЪРЧИН-ГРАДЪТ НА ТРЮФЕЛ ФЕСТА, ГРАД С БОГАТА ИСТОРИЯ И С ИНТЕРЕСНО БЪДЕЩЕ

За новините в града, разговаря със зам.кмета на Общината Мария Динова, нашият репортер Виктор Николаев

ВИКТОР НИКОЛАЕВ-РЕПОРТЕР

Виктор – За читателите на в-к “ Алтернатив прес“, намирам се в град Угърчин, град с богата и интересна история, градът на трюфел феса, на генерал Радой Сираков, на опълченеца Васил Джабарски, на професор Рада Балканска и много друг.

– Бихте ли ни разказали каква е историята на този красив град

– Град Угърчин е един малък, китен град в област Ловеч. Тази година ще отбележим 55 годишнината му. 
Мястото, на което е възникнал Угърчин е с твърде древна история, въпреки че има много малко писмени сведения за това. В миналото угърчинци са живели в големи или в по- малки имения извън града, така наречените угърчински колиби. По исторически данни те наброяват 1500 в землището му. Хората са обработвали земите си, отглеждали са животни, кипял е усилен труд. Когато есента децата е трябвало да отидат на училище са се прибирали с майките си в града. Хората, които са помагали в обработването на земята и в гледането на животните, защото това е основният поминък в Угърчин, са оставали на тези колиби.

– С какви забележителности може да се похвали градчето ви ?

– Една от забележителностите на града са останките от колибите, въпреки, че толкова време никой не е полагал усилия да ги възстанови и да ги запази за поколенията, все още има множество зидове, които и времето не е успяло да разруши. 
Има много природни феномени. В местността Скока, която се намира между град Угърчин и и село Драгана, по поречието на живописната карстова долина на река Каменица, все още могат да се видят останки от тези имения. Тук има и две красиви пещери, които са лесно достъпни. В тях живеят прилепи.
Повечето от забележителностите са природни, а по-малко исторически находки. Според мен, най-ценен е духът хората тук. Те са особена порода, леко закачливи и заядливи, но имат силно изразено чувство за справедливост.

– Паметникът на центъра какво символизира?

– Паметникът е с две лица. От едната страна той е свързан с партизанското движение, а от другата с участниците в опълчението. Миналата година му направихме основен ремонт, тъй като, ако дойдеш рано пролетта и през лятото, отгоре винаги има едно гнездо с щъркели, които винаги идват на празника ни – 22 март. Това уврежда паметника, но паметникът и щъркелите са визитка на града.

– Как се зароди идеята за трюфел феста?

– Идеята за този фестивал е моя. Преди 3 години. за първи път дойдох в Угърчин във връзка с кампанията за местни избори и първото нещо, което видях срещу офиса, където бях отседнала, бяха едни големи планини от касетки с нещо черно вътре. Никога не бях виждала трюфел. Винаги си мислех, че това е скъпо и непознато за никого в България. Тази ценна гъба беше в много големи количества и затова с кмета решихме да популяризираме тази гъба и да направим нещо, което ще е интересно и ще привлече хора.

Виктор- Изключително удоволствие за мен е да представя един млад и амбициозен човек – Станимир Петков, кмет на Община Угърчин. Това е първият му мандат и въпреки това успя да въведе нов ред и нови правила в управлението. 
Станимир Петков е носител на приза „Кмет на годината -2017г.“ на предаването „Кметовете на България“ , за подобряване жизнения стандарт на населението. За работата си с него ни разказва госпожа Динова.

– Как протича един ваш работен ден?

– Ние, с господин Петков, може би сме единствените в България, които нямаме отделни кабинети. Приемаме много граждани.. Има много административна работа.,. Срещаме се с хора, работещи в Общината и извън нея, които ни дават идеи или с тях си сверяваме часовника,

– С какво може да се похвалите?

– С това, че след 3 год. в управлението на Общината, виждаме някаква промяна в отношението на хората към живота в общност. Какво имам в предвид? Когато за първи път организирахме събитие, тук хората гледаха с недоверие. Успяхме да направим доста събития, които промениха тази нагласа. Имаме самочувствието, че сме извадили Угърчин от затъмнението и сме го поставили на картата на културните събития.

– . Преди време господин Петков беше споделил, че голямата му мечта е градът и населението да се развиват и модернизират с темпото, което заслужава. Успяхте ли?

– Ами те, мечтите са за това, да са все по-големи и по-големи, мисля, че до голяма степен сме започнали да сбъдваме тази мечта., . Сменихме доста от водопроводната мрежа и асфалтирахме много улици. Като млад човек , кметът ни се обърна към потребностите на младите хора. Желанието му , въпреки трудностите с професионалната им реализация е те да останат тук и затова заложи на условията в градчето, осигури им място за спорт, развива успешно дейността в културния дом. Направихме три мултифункционални игрища, модерен фитнес клуб, който тази година ще разширим и ще стане един център за спорт. Отделно ние помагаме да се случи всяка една инициатива, както на футболния, така и на хандбалния клуб, на танцовия състав, който в последно време има много успехи. Гордост за нас е за един детски фестивал, който тази годинаимаше второ издание.Той се казва – „Вярвай в чудеса, харесват се на , а също и на техните родители и гостите на града. Всеки един фестивал завършва с нещо, което остава. Първият завърши с една книга, която съдържаше трите приказки създадени в часовете по фантазия, които ние подаряваме на децата от трите училища на Общината. Вторият фестивал завърши с песен, която е специално за Угърчин. Всяко лято имаме летни занимания в Угърчин, като „Забавно лято“. В Общината по програма назначихме две девойки, които станаха любимки на децата . Вече две лета, всеки ден малките от могат да се занимават с риболов, рисуване, ходят нана басейн, готвят.

– Угърчин вече има свой фестивал – трюфел фест, това част от програмата за развитие на културата в града ли е?

– Налагането на трюфел фест срещна голям отпор от страна на местното население. Аз споменах, че угърчинците са особена порода хора когато говорим за културните традиции на Угърчин. Ние искаме да наложим трюфел фест като една културна програма, която може да бъде полезно за жителите на Угърчин . За културния календар на града на първо място е празника „Светии“, който е всъщност празника на града. Той е свързан с множество самодейни изяви, гости, културна програма и традиционните кушии. Веднага след това ще кажа за традиционния есенен панаир, който е доста чакан от угърчинците и не само от тях.

– Как се справяте с безработицата в района?

– В Угърчин има много земеделски производители, животновъди, които са с доста мащабен бизнес, земеделски производители, които се занимават със създаването на трайни насаждения, има и много работна ръка, която може да задоволи тази потребност. Но няма желание за работа. Всеки иска наготово средства .Безработицата ни е 53%. Сега в момента подготвяме проектно предложение за едно социално предприятие и доста добре развиваме е проект за помощ в дома, който допълнително ангажира около 34 човека.

– Какви са вижданията Ви за възраждането на някаква промишленост в града?

– Промишленост не бих казала, че може да се развива в града.
Градът не е промишлен център, а тепърва да създаваш нещо, това е неразумно. Тук хората са земеделци и животновъди. Аз виждам възможност да се подпомагат хората за развитие на дребни услуги и в продължение на много години са направени доста обучения по така наречените меки мерки. Друг е въпросът, че хората не приемат занаята като начин за изкарване на пари. Всеки иска да има държавна работа и ако може парите които печели от занаята, от уменията си да му е някакъв допълнителен доход.

– А върху какво смятате, че трябва да се работи за в бъдеще?

– Сега работим за това хората да останат тук и можем да се похвалим, че имаме две паралелки първи клас в училището в Угърчин, което е доста добре.

– Рано е за равносметка, но какво успяхте да направите и за кое не Ви остана време?

– Направихме доста неща, различни от това, което си мислехме, че можем да направим. Предстои едно лято, което ще бъде много тежко, тъй като през целия мандат ние подготвяхме два големи проекта. Вече станаха три към фонд земеделие и точно в края на мандата се оказа, че трябва да направим дейностите по тези проекти. Те са за рехабилитация на три общински пътеща и цялостна реконструкция на детската градина. Това е доста работа, която трябва да свършим. Отделно имаме одобрен проект за реконструкция на три паркови пространства в Угърчин, в село Лесидрен и в село Кирчево.

-Благодарим Ви за интервюто!

– И аз благодаря.

– Колкото до град Угърчин ще го посетим отново на 22 март.
Благодаря за отделеното време на Община Угърчин!

Вашият коментар