Психологът Гинка Георгиева: Съветвам младите да осмислят ценностната си система

Интервю на Виктория Върбанова

alternativpress_the_free – Instagram

Ще Ви помолим да ни разкажете малко повече за себе си. Как се ориентирахте към психологията и по-специално към сексологията ?

Откъде започна всичко ли? На 47 години съм. Имам съпруг от 30 години и имам две деца. Имам и внуче на 2 годинки. Това е в личен план. В професионален – аз съм психолог и психотерапевт, който има много специализации по сексология. Ориентацията ми в тази област започна непосредствено след дипломирането ми. Психологията е професия като медицината. Ние учим обща психология и след това, повечето от нас избират направление, в което да работят. Не може един психолог да работи във всички области, а за специализация са необходими много години на учене. Темата “секс” винаги ми е била интересна и самата аз съм се сблъсквала поредица от поводи с нея в живота си. Може би това е и причината да я избера, а също и срещата ми с високо квалифицирани преподаватели.

-Каква е тайната за щастлив живот?

Принципно не вярвам, че е възможно да има щастлив живот като константа, нито вярвам, че човек може да бъде щастлив постоянно. По-скоро стремежът към постоянно щастие, може да създаде напрежение. В живота на всички ни се случват събития, които не са особено приятни, свързани с близките ни, моменти, в които не можем да бъдем щастливи. Въпросът е в това, дали можем, с което разполагаме, когато животът е сравнително спокоен, да сме щастливи. Щастието за всеки един е нещо много различно.

Какво бихте посъветвали младите жени?

И младите жени, и младите мъже бих посъветвала едно и също. На първо място да осмислят своята ценностна система, какво е важно да имат в този живот. Съветвам ги да учат много, да спортуват, да се хранят здравословно, за да имат енергия, да уважават близките си, учителите, възрастните хора. Съветвам ги да ценят много отношенията между хората и да бъдат любознателни.

Средно на колко години тийнейджърите започват да водят полов живот в България и има ли подходяща възраст за това?

Тенденцията е децата да започват по – рано със секс. Телата са подготвени за това рано. Още на 11 години, младите момичета имат менстурация. Това не означава, че младите са готови за това, психиката още не е готова да има пълноценен полов живот. Преди всичко трябва много добре да познавате своите нужди и потребности. Един много ранен полов живот, може да окаже не толкова добър пример за бъдещето. Ще се въздържа да отговоря категорично дали има подходяща възраст, защото е много индивидуално. По учебник пише, че половият живот е за пълнолетни хора. Аз не съм донякъде съгласна, но при всички положения препоръчвам първите контакти да се случват при много трайни взаимоотношения , в които вече има изградена любов, има доверие и уважение, подкрепа и тогава няма да има някакъв проблем. Но преди 17 години, хората психически не са напълно готови да водят полов живот. И все пак е много индивидуално.

Как се отразява пандемията на сексуалния живот на българите?

-Зависи от взаимоотношенията.

Как може да се повиши сексуалната култура у нас?

Като се говори от най-ранна възраст за това. В началото съвсем семпло. Особено е важно да се изпревари разговора за секс преди пубертета. Преди децата да са попаднали на информацията от порно сайтовете, по всякакъв начин, най-вече с обществена ангажираност. Истината е, че сексът като тема, е табу за родителите, за учителите и голяма част от психолозите. За мен това е един много бавен процес, но като цяло еволюцията не е бърз процес.

Благодарим за този полезен за нас разговор!

автор Вики Върбанова

Вашият коментар