Скътаното в Родопите Бачково-един къс от свещената райска земя

Доника Кошничарова

Бачково не е много голямо село, но има хора с големи сърца. То се намира в Родопите. По среда на селото минава река Чая. Тя разделя селото на 2 части. Прави впечатление, че улиците са калдъръмени, а къщите са построени по склона.Около селото има много забелжителности като: Кръстова гора,Асеновата крепост, Бачковския манастир, Бачковски водопад и Пещерата Добростански Бисер. Аз не успях да посетя всички забележителности, но ще ви разкажа за най-интересните – Кръстова гора и Асеновата крепост и Бачковския манастир. Започвам с Кръстова гора. За нея се говори, че е чудото на вярата.Тя се намира в Средните Родопи на 210 км от София. Когато влязохме в църквата да запалим свещички и да се помолим имаше кръст,който ми направи огромно впечатление, защото в този кръст имаше малка частица от истинския кръст на който е бил разпънат Исус Христос. Зад самата църква има чешма, а водата идва направо от извора, още я наричат „светена вода“. Тя носи здраве. Зад църквата има и алея, на която са разположени параклисите на 12-те апостола. Причината всяка година да има толкова много посетители е,че тук е заровена частица от Христовия кръст.

Местните хора разказват за Йордан Дрянков от село Кавачевица.Той решил да се посвети на Господ.И често получавал видение,за едно от които уведомил цар Борис III.След едно по-особено видение, което получил след една нощ на връх Кръстов му се разяснява историята на самото място.Преди време на това място, на което бил и получил видението е бил издигнат манастир ,който пазел частица от кръста, на който бил разпънат самия Христос.Преди това парченце било пазено в султанската съкровищница в Истанбул. От това парченце бил направен кръст. Когато руският цар разбрал за него, изпратил пратеници със специални дарове и им казал, че когато султанът реши да прати дарове на руския цар да не праща нищо друго освен кръста. Пратениците си свършили работата и султанът пратил кръста към Русия.Когато майката на султана разбрала какно е направил сина й,тя отишла и му казала,че този кръст крепял толкова години властта и силата му.Посъветвала го да изпрати потери да заловят и върнат кръста пак в Истанбул.Кагато разбрали руските пратеници,че са преследвани променили маршрута, по които трябвало да се върнат обратно. Потеглили към Средните Родопи. В мастер на връх Кръстов предали кръста на монасите и потеглили към Русия с мисълта,че някой ден ще се върнат за него. Монасите успели да скрият парчето дърво в едно манастирско скривалище и когато турците разбиват до основи манастира.Във видението на Йордан му било казано,че ще бъде направен и поставен метален висок кръст на хълма,в знак на това,че там е заровена някога частица от Христовия кръст. Бачковският манастир е вторият по големина манастир в България и един от 3-те ставропигиални (другите два са Рилския и Троянския). Основан е през 1083г. от грузинеца Григорий Бакуриани, който е бил доместник на западните войски на византийския император Алексий I Комнин. В началото манастира се развива като център на грузинското монашество и запазва грузинския си характер чак до края на 12в. По това време там е създадена Петрицонската книжовна школа, чрез която се осъществяват връзките на средновековна Грузия с Византийската империя. От 13в. нататък Бачковският манастир е в границите ту на Византия, ту на България при владетелите:Иван, Калоян, деспот Алексий Слав, Иван Асен II и Константин Тих. През 1344г. по време на Гражданската война във Византия Станимашката област заедно с манастира е отстъпена на българския цар Иван Александър от Анна Савойска срещу борбата му против Йоан Кантакузин. Българският владетел обновява манастира и става негов ктитор. Манастирът остава в границите на българската държава до 1364 г., когато османците го завладяват. След падането на Търновското царство през 1393г. там е заточен Патриарх Евтимий, чиито мощи остават в обитителта до 19в. Бачковски манастир – Комплексът в края на 16 и началото на 17в. Бачковският манастир е обновен и тогава са построени южното крило и сегашната манастирска църква „Св. Богородица“.

Със средствата на братя Чолакови през 30-те и 40-те години на 19в. започва ново разширение на манастира, като са построени сградите в южния двор и църквата „Св. Никола“, чиито стенописи са дело на изтъкнатия български живописец Захари Зограф.През 16 и 17в. в Бачковския манастир били създадени множество уникални творби на приложното изкуство. Това са сребърната обкова на Евангелие от 1556г., обков на Евангелие от 1636г., Дискос от 1674г., сребърна дарохранителница от 1637 година. Към богатата колекция от изящни метални предмети принадлежат Чаша за Водосвет от 1735г., дарохранителница украсена с емайл, обков за иконата „Св. Богоридица“ от 18в., множество наръкавници, палици и други атрибути на тържествените одежди, украсени с шевици от сърма. През 19в. Бачковският манастир се явява най-важният духовен център в областта, а от1894 г. минава и под ведомството на българската Екзархия. Tук са погребани Екзарх Стефан, първият признат предстоятел на възстановената самостойна Българска православна църква и патриарх Кирил – първия български патриарх след св. Евтимий Търновски. Освен основния храм, Бачковския манастир разполага и с още две по-малки църкви – „Св. Архангели“ датираща от 12-13в. и „Св. Никола“, строена в периода 1834-1837г. Те впечатляват със запазените си стенописи от 1841г., дело на известния майстор Захари Зограф, който за първи път прави и свой стенописен автопортрет. Заслужава внимание композицията „Страшния съд“, в която той поставя в ада всички търговци, чорбаджии и висши духовни лица.

От началото на 17в. датира трапезарията в Бачковския манастир, в която е запазена оригиналната мраморна маса от 1601г. През 1643г. трапезарията е украсена със стенописи, като освен „Страшният съд“ и фигурите на монаси, тук намираме сцени с изображения на 7-те вселенски събора и песнопенията в чест на Богородица, известни като „Богородичен акатист“. В свода се разгръща композицията „Дървото Йесеево“, в чиято основа са изписани образите на антични философи и писатели: Аристотел, Сократ, Диоген и др. В средата на 19в. известния живописец Алекси Атанасов изрисува върху външната стена на трапезарията разгъната панорама на Бачковския манастир, включваща образите на всички ктитори и обновители на манастира, участвуващи в религиозна процесия с чудотворната Богородична икона. представени и редица параклиси и свети места в околностите на манастира, някои от които съществуват до днес. Само на 6 км от Бачковския манастир се намира Асеновата крепост. Тръгвайки на изток от манастира по долината на р. Клувия, се стига до два интересни водопада, а в дъното на тази долина има параклис и голям карстов извор – аязмото „Св. Архангел“. Тръгвайки на изток от манастира по долината на р. Клувия, се стига до два интересни водопада.

Тук се намират и находища на рядък средиземноморски растителен вид – дървовидната хвойна. Посетете Бачково, за да си припомните защо е чудо да се родите по тези земи.

Вашият коментар